Popularność brytyjskiego programu „Who Do You Think You Are?” utorowała drogę innym o podobnej tematyce. Brytyjska firma producencka Lion Television poszukuje ludzi, którzy posiadają interesujące stare przedmioty. Firma przygotowuje serię programów dla BBC i zachęca do kontaktu osoby posiadające skarby rodzinne lub dziwne przedmioty przechowywane w rodzinie, o których chcieliby się więcej dowiedzieć.

Program ma nosić nazwę ‚History Detectives’ (co można tłumaczyć na ‚Detektywi przeszłości’). Przedmioty wybrane przez producentów programu mają być zbadane przez specjalistów z użyciem wszelkich nowoczesnych metod. Ich historia ma zostać zweryfikowana, by odróżnić fakty od mitów związanych z przedmiotem. Amerykańska wersja programu jest już emitowana.

[yaki]: U nas jeszcze nie ma zapowiedzi podobnego programu, ale pozwolę sobie zaproponować zabawę. Proszę o podsyłanie zdjęć różnych dziwnych przedmiotów jakie znajdują się w posiadaniu szanownych Czytelników. Może inni rozszyfrują przeznaczenie, czy pochodzenie danego przedmiotu. Wszystkich zainteresowanych proszę o kontakt.

[Żródło: Lion Television]