Prędzej czy później każdy zainteresuje się pochodzeniem swojego nazwiska. Obserwuję to na swojej witrynie. Niestety większość poszukujących oczekuje, że odpowiedź znajdą natychmiast po wpisaniu swojego nazwiska w dowolną wyszukiwarkę. A to niestety nie takie proste. Nazwisk są setki tysięcy i nie ma szczegółowych opracowań dla każdego z nich. Jednak dla chcącego, nic trudnego. Mam nadzieję, że moja witryna może być w tym pomocna.  

Na początek proponuję zapoznać się z tekstem „Skąd się wzięły nazwiska” – na dwóch stronach znajduje się opracowany przeze mnie zwięzły opis. 

Kolejny krok, niezbędny moim zdaniem, to stworzenie drzewa genealogicznego po mieczu, bo po mieczu na ogół nazwisko jest przenoszone. Pomocny będzie w tym „Poradnik genealogiczny” i pozostałe strony w dziale Pomocnik. Chodzi o to, by się upewnić jakim zmianom uległo nazwisko w nieodległej przeszłości, np. z tytułu zniekształcenia przy zapisie przez jednego z zaborców, o pomyłkach w zapisach nie wspominając. Przy okazji uda się określić trasy migracji przodków, a to może mieć znaczenie przy próbie interpretacji pochodzenia nazwiska. 

Następny krok jest już niestety dosyć trudny dla przeciętnego zjadacza chleba. Trzeba pogrzebać w dostępnej literaturze i to bogatej literaturze. W tym zakresie mogę jedynie służyć pomocą podając obszerną literaturę onomastyczną. Onomastyka, to dziedziną zajmującą się badaniem nazw własnych, jak nazwy miejscowości, rzek, gór, obszarów, a także imion i nazwisk. Spróbuj tam wpisać swoje nazwisko lub jego część do znajdującej się wyszukiwarki – jest ustawiona na wyszukanie w podanych publikacjach, może przypadkiem znajdziesz pochodzenie nazwiska szybciej niż myślałeś/myślałaś.